Jak mierzyć skuteczność kampanii reklamowych? Poznaj tagi UTM!

Kody UTM to narzędzie, które pomoże wskazać, skąd pochodzą użytkownicy klikający w post, mail, artykuł z bloga czy reklamę.

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzone kampanie mają być nie tylko efektowne, ale i efektywne. Skuteczność działań marketingowych zazwyczaj mierzy się ilością pozyskanego ruchu na stronie lądowania oraz konwersji.

Jak je mierzyć? Gdzie szukać informacji i twardych danych o rezultacie kampanii w Google Ads, Meta Ads czy w mediach społecznościowych? Jeśli chcesz wiedzieć, które tweety, filmiki lub posty na FB czy IG wygenerowały leady, a które zawiodły pora zaprzyjaźnić się z tagami UTM.

Czym są tagi UTM?

Tagi UTM to jeden ze sposobów śledzenia skuteczności każdej cyfrowej kampanii marketingowej. Moduł śledzenia UTM lub innymi słowy Urchin Tracking Module to prosty parametr, który można dołączyć do dowolnego adresu URL w celu generowania danych analitycznych dla kampanii online.

Nie ma on wpływu na pozycjonowanie i SEO, a także nie zmienia linku samego w sobie (odbiorca końcowy trafi w to samo miejsce klikając w URL z UTMem, co klikając w adres bez niego).

Zgodnie z dobrymi praktykami UTMy powinny być stosowane tylko do linków zewnętrznych – nigdy do wewnętrznych. Wynika to z tego, że tagi UTM w kampaniach wewnętrznych mogą zaburzać oryginalne wyniki skuteczności poszczególnych kampanii zewnętrznych.

Na użycie tagów UTM w Meta (np. w Facebook Ads) czy w Google Analytics możesz zdecydować się zarówno, jeśli chcesz mierzyć efekty konkretnej kampanii reklamowej, jak i w momencie, w którym dopiero szukasz najlepszych metod promocji swojego biznesu.

Jak wygląda tag UTM?

Tagi UTM wyglądają jak fragmenty kodów, które dodaje się do linków. Składają się z dwóch części:

  • Parametru UTM – wprowadzisz go do linku za pomocą fragmentu „utm_”, a następnie określając rodzaj parametru,
  • Zmiennej – wprowadzisz ją za pomocą znaku „=”, a następnie wpisując nazwę sledzonej zmiennej.

Nie wiele Ci to powiedziało, prawda?

Aby w praktyce zobaczyć, jak wygląda UTM możesz kliknąć w dowolną reklamę w wyszukiwarce Google lub na Facebooku i przeanalizować URL w pasku adresu przeglądarki.

Już na pierwszy rzut oka zauważysz, że link z UTM będzie sporo dłuższy od standardowego URL, ponieważ zaraz za adresem docelowym, znajdziesz właśnie parametry UTM linku.

Alternatywnie możesz szybko wygenerować własny UTM korzystając z buildera poniżej.

Dlaczego warto korzystać z UTM?

UTM to przydatne narzędzie dla każdego marketera. Przede wszystkim pozwala dokładnie ustalić skąd pochodzi ruch na stronie czy blogu. Co warte podkreślenia, dobrze skonstruowane UTMy wskazują, nie tylko z jakiej platformy pochodzi ruch, ale dokładnie jaki post, artykuł czy przycisk go generuje.

W praktyce oznacza to łatwiejszą analizę ruchu w witrynie i możliwość wyboru optymalnych kanałów reklamowych oraz prowadzenia skutecznych kampanii w ramach konkretnego systemu reklamowego.

Z drugiej strony konsekwencją niestosowania UTMów jest brak znajomości dokładnego źródła, które sprowadza na stronę użytkowników. Co to oznacza?

Skutkiem braku UTMów w linkach docelowych wielokanałowej kampanii reklamowej online będzie brak możliwości wskazania i przeanalizowania najskuteczniejszych źródeł ruchu, wyciągnięcia wniosków i odpowiedniego zaplanowania budżetu przy optymalizacji kampanii.

Użycie UTM na Facebooku i w Google Analytics na pierwszy rzut oka może Ci przypominać korzystanie z tego drugiego narzędzia, czyli najpopularniejszego systemu analitycznego. Pamiętaj jednak, że Google Analytics natywnie nie do końca radzi sobie z rozpoznawaniem wszystkich źródeł ruchu.

Tagi UTM pozwalają więc na stuprocentową precyzję i ograniczają sytuacje, kiedy nie będziesz wiedzieć, skąd naprawdę pochodzi ruch.

Jak dobrze stosować tagi? Czyli UTM w praktyce.

Początkowo użycie UTM na Facebooku i w Google Analytics może budzić obawy. Pierwsze dotyczą tego, jak w ogóle ich używać w praktyce. Aby rozwiać te wątpliwości musimy określić, gdzie konkretnie można je wykorzystać.

Możliwości jest wiele. Możesz je zastosować przy kampaniach PPC, kampaniach mailingowych, działaniach reklamowych prowadzonych w mediach społecznościowych czy we współpracy z influencerami.

Najczęściej jednak profesjonalny marketing po UTM sięga w przypadku reklam w ekosystemie Meta (przede wszystkim ze względu na brak zaawansowanej analityki per se w ramach systemu reklamowego Facebooka).

Korzystanie z dobrodziejstw tagowania linków warto jest łączyć z wypracowanymi przez marketerów dobrymi praktykami. Dzięki temu korzystanie z tego narzędzia będzie jeszcze efektywniejsze, a późniejsza analiza będzie znacznie bardziej miarodajna.

Tagując zatem, warto pamiętać o:

  • Zachowaniu spójnego nazewnictwa,
  • Używaniu precyzyjnych nazw i dokładnym wskazywaniu źródła ruchu,
  • Tworzeniu krótkiego linka, a tym samym ukrywaniu parametrów UTM (zwróć jednak uwagę na to, aby skracacz linków nie nadpisał Twoich parametrów własnymi),
  • Niepokazywaniu wrażliwych danych – z racji tego, że parametr UTM jest fragmentem URLa, jest on widoczny w przeglądarce, dlatego powinien być skonstruowany tak, aby nie pokazywał użytkownikowi np. modelu rozliczania kampanii czy struktury targetowania kampanii reklamowej ,
  • Niepowtarzaniu tych samych informacji w różnych tagach,
  • Unikaniu stosowania wielkich liter, znaków specjalnych i znaków polskich oraz spacji, które – jeśli jest to konieczne – można zastąpić „podłogą”, czyli „_”,
  • Sprawdzaniu otagowanego adresu przed rozpoczęciem korzystania z niego (wystarczy wkleić go w pasku adresu przeglądarki i wcisnąć enter – jeśli wylądujemy na pożądanej stronie docelowej, oznacza to, że wszystko jest w porządku).

Jak stworzyć linki z parametrami UTM?

Linki z parametrami UTM można oznaczyć bardzo prosto i szybko. Dokonać tego możesz, korzystając z oficjalnego kreatora Google, który znajdziesz pod nazwą Campaign URL Builder.

Najprostszy w użyciu, nieskomplikowany i intuicyjny kreator UTM, z którym poradzą sobie nawet amatorzy, znajdziesz też poniżej, na tej stronie. Wypróbuj go już teraz i przygotuj gotowe adresu URL (linki) z dowolnymi tagami.

Darmowy kreator tagów UTM

Co musisz wiedzieć o parametrach UTM?

Tworząc linki z UTM musisz wybrać ich parametry. Do wyboru jest pięć różnych parametrów nazywanych też tagami. Nadaje się je w dowolnej kolejności na końcu adresu URL, oddziela się znakiem zapytania. Aby ułatwić Ci wybór, poniżej znajdziesz przykładowy schemat UTM z wyjaśnieniem.

  1. Źródło kampanii (utm_source): użyj tego parametru, aby zidentyfikować źródło ruchu. Może to być nazwa strony internetowej, newslettera lub medium społecznościowego.

Przykład: utm_source=google

  1. Medium kampanii (utm_medium): użyj tego parametru, aby zidentyfikować medium używane do udostępniania linku i uzyskiwania do niego dostępu. Może to być poczta e-mail, media społecznościowe, koszt kliknięcia (cpc) lub inna metoda.

Przykład: utm_medium=cpc

  1. Nazwa kampanii (utm_campaign): użyj tego parametru, aby zidentyfikować kampanię lub promocję powiązaną z Twoim linkiem. Może to być nazwa produktu, rodzaj sprzedaży, nazwa konkursu itp.

Przykład: utm_campaign=letnia_wyprzedaz

  1. Słowo kluczowe (utm_term): użyj tego parametru w przypadku kampanii w płatnych wynikach wyszukiwania, aby śledzić trafne słowa kluczowe oparte na reklamach. Pomaga to określić, które słowa kluczowe przełożyły się na wizytę w witrynie.

Przykład: utm_term=sprzet_kempingowy

  1. Treść kampanii (utm_content): użyj tego parametru, aby określić, w który link kliknął odbiorca, aby przejść do Twojej witryny. Ten tag wykorzystaj, gdy istnieje wiele linków prowadzących do tego samego adresu URL, na przykład w e-mailu lub na stronie docelowej z wieloma wezwaniami do działania. Ten parametr służy również do rozróżniania reklam kierujących na ten sam adres URL. Jest powszechnie używany do testów A/B i reklam kierowanych na treść.

Przykład: utm_content=cta_bottom

Pamiętaj jednak, że w UTMach możesz tak naprawdę wpisać wszystko. Przykładowo, w parametrze „source” nie musisz koniecznie podawać zmiennej źródła. Najważniejsze, abyś wiedział, co i gdzie wpisujesz oraz abyś robił to konsekwentnie.

Jak mierzyć linki otagowane parametrami UTM?

Mierzenie UTM jest prostym zadaniem. Aby zapoznać się z parametrami, musisz otworzyć swój panel administracyjny w Google Analytics 4, a następnie przejść następującą drogę klikając kolejno w Raporty ➤ Pozyskanie ➤ Pozyskanie ruchu. Na koniec dodaj wymiar Sesja – źródło/medium klikając na niebieski plus. Dzięki temu obok ogólnych kanałów pozyskania przypisanych przez Google Analytics zobaczysz także własne tagowanie UTM.

Ważne jest, abyś zaznaczył jako wymiar podstawowy źródło/ medium – pozwoli to poznać szczegółowe informacje dotyczące konkretnych użytkowników. Dane do analizy wyświetlą się w kolumnach i będą informować o sesjach, konwersjach, przychodach. Przedstawione informacje możesz dowolnie filtrować, tworzyć segmenty i generować porównania.

Powodzenia w tagowaniu, mierzeniu i analizowaniu!